aktualizováno: 18.05.2024 06:53:01 

Na cestě k sobě... a ke světu...

Četba - texty - odkazy

Četba - texty - odkazy

 

V této sekci se budou postupně nacházet zajímavé texty - vlastní nebo druhých, odkazy na videa nebo jiné zajímavosti týkající se psychoterapie, psychologie, koučování, rozvoje osobnosti atd.

 

 

Knihy

S. Illardi, Jak vyléčit depresi, Leda 2018.

Filmy

V hlavě

Film "V hlavě" (Inside Out 2015) popisuje na příběhu dospívající dívky, jak v nás působí a hýbou námi naše emoce - 5 hlavních emocí v našem nitru: radost, strach, smutek, vztek a znechucení. V příběhu jsou vyobrazeny tyto emoce a jejich působení, krátkodobá i dlouhodobá paměť, osobnostní ostrovy a další prvky důležité pro rozvoj člověka.

Film je kreslený a určený spíše pro děti, ale dospělí na něm pochopí mnoho věcí o sobě i o svých dětech. Odkaz je na youtube, ale najdete ho i jinde. CSFD dává 81%. Osobhně soudím, že pro pochopení lidských emocí a zrání člověka, je tento film naprosto vynikající.

 

Odkazy
Velmi pěkná a zajímavá přednáška Petra Ludwiga "O smyslu v práci i v osobním životě". V podstatě vychází z práce Viktora Frankla, zakladatele směru logoterapie a existenciální analýzy podle které pracuji. Velmi doporučuji ke shlédnutí. Přednáška trvá skoro 2 hodiny, ale je velmi zajímavá! Petr Ludwig je autore známé knihy "Konec prokrastinace".

Prevence psychických chorob atd. Prof. Radek Ptáček, PhD v rozhovoru s Čestmírem Strakatým.

Život za zdí

 • Dokumentární cyklus Život za zdí je primárně určený lidem s neléčenou depresí a úzkostnými poruchami.
 • První díly vznikly v létě 2017, dnes je volně dostupných 28 dílů včetně 4 bonusů.
 • Pojednává např. o první návštěvě psychiatra, individuální a skupinové psychoterapii, pomoci záchranné služby při akutních úzkostech a těžkých depresích, hospitalizaci na psychiatrii, krizové intervenci, sebevraždě, moderních antidepresivech, spánkové hygieně, závislostech, poruchách osobnosti, arteterapii, práci s tělem a myšlenkami.
 • Díly na youtube 
 • O autorovi - Jeroným Janíček

"Deník radosti" - jedna z nejlepších cest, jak se poprat depresivními náladami. Vytvořil ho americký psycholog Martin Seligman na žádost jednoho z generálů. V americké armádě slouží jako pomoc pro zpracování traumatizujících zážitků. Funguje v podstatě jako lehčí antidepresiva - podle nedávných neurologických výzkumů. Někdy bývá nazývaný "Flow lístek" (manažery) nebo "Deník vděčnosti", ale v podstatě jde o totožnou věc.

 

Antidepresivní životní styl

Kratičké shrnutí 6 kroků antidepresivního životního stylu podle knihy prof. S. Illardiho, Jak vyléčit depresi. Leda 2015.

1. Vyživujte svůj mozek

- do stravy zařadit Omega-3 kyseliny - známé jako rybí tuk. Buď v tobolkách (ne zcela pravidelně) a nebo pravidelnou konzumací ryb - hlavně mořských (i sardinek) a salátů.

2. Jednejte a dlouho nepřemýšlejte

- přestat zbytečně dlouho uvažovat a hloubat, ale začít něco dělat - cokoli: uklízet, sledovat film, pustit si hudbu (ne do sluchátek! - vysvětlím jindy), všímat si věcí kolem sebe - mít zvýšenou pozornost skrze své smysly. Tedy neroztáčet "krysí kolo v hlavě", které generuje "automatické negativní myšlenky". Mluvit s lidmi, hrát si, zapojovat se do kolektivní činnosti. Začít dělat to, o čem bych jindy dlouho uvažoval.

3. Cvičte (lehce)

- cvičit fyzicky - stačí jen lehce, spíše aerobní - tedy více pohybové než posilovací. Chodit - do práce a z práce pěšky aspoň 2-3 km, občas běhat, skákat, cvičit v kolektivu (např. zábavný je např. groove dance aj.). Jak říkal již Aristoteles: "Když chceš rozhýbat hlavu, rozhýbej nejprve tělo".

4. Buďte na světle

- světlo stimuluje produkci serotoninu v mouzku - to je zásadní chemický přenašeč regulující náladu a následně chování. Mít každý den dostatek času na světle - venku, v přírodě, dostatečně osvětlené místnosti, nenosit v létě stále sluneční brýle (zvláště ne hned na jaře... - blokují sluneční svit a tedy produkci serotoninu).

5. Zapojujte se

- zapojovat se do společenství, hledat a vytvářet okruhy známých, kamarádů a přátel. Pozor - přátele na FB to nesplňují, ale jen známí ve fyzické blízkosti... Síť vztahů nás udrží jako trampolína, když spadneme. Projděte si svůj seznam známých v telefonu a někoho pozvěte na procházku (lepší než na kafe..., budete totiž i venku). Se svýmí partnery se často mazlete (je to příjemné a produkují se další pozitivní hormony...). Skype a chat je vhodný jen pokud někdo známý je daleko. Mějte i domácí mazlíčky a mazlete se s nimi.

6. Dobrý spánek

Spěte dobře, pravidelně a dlouho. Nevyspání po několik dní vede velmi rychle k zánětlivým reakcím v těle s dopady na mozek. Velkou hodnotu na produkci serotoninu a dalších látek má spánek před půlnocí.Vstávejte ve stejnou dobu, v noci si dávejte pozor na jasné světlo (i v mobilu), snažte se chodit spát ve stejnou dobu (+/- 30 minut). Spěte v tmavé a chladnější místnosti. Ráno si po sobě ustelte a pečujte o postel a přikrývky.

 

 

Protistresové a proti-úzkostné dýchací cvičení (od vojáků)

Americké námořnictvo vyvinulo pro své týlové jednotky jednoduché dechové cvičení, které lze realizovat téměř kdekoli, a které má skvělé výsledky v potírání negativního stresu. S trochou nadsázky lze říci, že abyste se mohli vypořádat se stresem, musíte se naučit dýchat jako mariňák. Tady je celý postup:

 • Posaďte se tak, aby vaše páteř byla rovně. Nejlepší bude sednout si na vaší oblíbenou židli.
 • Zavřete oči i ústa. Nosem pomalu vydechněte všechen vzduch, který máte v plicích.
 • Pomalu se nadechujte nosem na 4 doby, aby každá doba byla asi 1 vteřinu..
 • Až dojdete ke čtyřce, přestaňte se nadechovat a zadržte dech opět na 4 doby.
 • S dalším počítáním do čtyř vydechněte.
 • Po výdechu opět vydržte 4 doby s prázdnými plícemi.
 • Celé cvičení několikrát opakujte, dokud se nebudete cítit klidnější a soustředěnější. Obvykle postačí minuta nebo dvě, cvičení byste se každopádně neměli věnovat déle než pět minut v kuse.