aktualizováno: 18.05.2024 06:53:01 

Na cestě k sobě... a ke světu...

Dr. Richard Machan

 

Narodil jsem se v roce 1964 v Olomouci.

Po ukončení střední školy jsem nějakou dobu pracoval, poté jsem vystudoval filozofii a teologii. Následně jsem působil jako duchovní ve farnosti Luhačovice.

V letech 1992 – 1998 jsem žil a studoval v Římě – nejprve jsem studoval filozofickou a teologickou antropologii a později jsem vystudoval psychologii. Po ukončení postgraduálních (doktorát) studií jsem se vrátil do Olomouce, kde jsem v letech 1998 - 2006 vyučoval na univerzitě Palackého - filozofickou a teologickou antropologii a udělal vědecký doktorát. V této době jsem také pracoval v církvi a v různých charitativních organizacích.

Absolvoval jsem řadu kratších výcviků pro pomáhající profese (Krizová intervence, TA 101, komunikační semináře, práci s imaginacemi, řešení konfliktů a mnoha dalších). V létě roku 2006 jsem se odstěhoval do Prahy a začal pracovat jako poradce, lektor a kouč, nyní pro společnost Ottima (www.ottima.cz) a ČNP (www.cnp.cz).

Psychoterapii provozuji pod společností Alivio - centrum pro terapii (wwww.aliviocentrum.cz).

V letech 2002 - 2007 jsem absolvoval velký psychoterapeutický výcvik Existenciální analýzy a Logoterapie a jsem členem Společnosti pro Logoterapii a existenciální analýzu (www.slea.cz). V roce 2010 jsem měl výcvik v párové terapii a v r. 2012 jsem ukončil dvouletý výcvik v psychodynamicko-imaginativní traumaterapii. V současné době (2021) jsem dokončil výcvik traumaterapie metodou EMDR a výcvik v supervizi a systemickém koučování. Věnuji se i psychologii muže a spolu s přáteli pořádáme i 1x-2x ročně 11 denní kurz pro muže Quo Vadis? (http://www.qvkurz.cz; www.psl.cz).

V současnosti pracuji ve 3 oblastech: individuální poradenství a psychoterapie, vzdělávání manažerů, výuka.

V poradenství a psychoterapii pracuji pod supervizí převážně metodou existenciální analýzy a logoterapie. Dále nabízím techniky práce se sny a aktivní imaginace. Jsem členem Společnosti pro Logoterapii a Existenciální analýzu (SLEA) a České asociace pro Psychoterapii a kandidát Evropské asociace pychoterapeutů.

V manažerském vzdělávání se zaměřuji na řízení změn (ČSOB), leadership (ČSA, TEVA), komplexní řešení problémů (Škoda Auto) a komunikační dovednosti. V koučování pracuji metodou GROW a aktivních imaginací.

Vyučuji na oboru Psychologie na soukromé "Pražské vysoké škole psychosociálních studií"  (www.pvsps.cz) předmět "Péče o duši", který má filozoficko-psychologické zaměření na psychoterapii, dále zde vyučuji také část "Dějin filozofie" se zaměřením na psychologii a psychoterapii. Kromě výuky psychologie vyučuji na VŠEM - Management změny (www.vsem.cz).

Jsem ženatý a máme dvě děti - dceru Agnese a syna Jana. S manželkou se účastníme manželských setkání na pravidelnou reflexi našeho vztahu. Často relaxuji s dcerou při hrách, v posilovně, na tůrách (např. Cesta kolem Česka), při vyjížďce na kole, deskových hrách a puzzle.

Rád chodím na koncerty jazzu, blues i rocku, před několika lety mne však uchvátil i Mozart a současná vážná hudba. Z literatury mám rád kromě Bible a klasických filozofů také Goetha, Seiferta a povídky Viktora Fischla, ale přečetl jsem snad všechny detektivky od A. Christie a od G. Simenona o komisaři Maigretovi. Mám rád červené víno, občas dobrý doutník, rád tančím valčík i rockenroll a nepohrdnu dobrým biftekem. Mezi nejoblíbenější filmy patří asi Andrej Rublev, Přelet nad kukaččím hnízdem, Sedmá pečeť a také seriál Hvězdná brána. V umění je mi blízký Dalí, Picasso, Magritte.

Moje hobby? Jako odreagování psychické i fyzické jsem před několika lety začal dělat turistického průvodce po Praze jako pro italské turisty, tak i pro místní zájemce (Hrad, židovská čtvrť atd.). Občas dělám průvodce i v Itálii - Benátky, renesanční zahrady a další místa často pro zájemce z řad umělců, architektů a dalších (jezdím pro CK Geops a Delfintravel - putování po Toskánsku).