aktualizováno: 06.10.2021 12:37:20 

Na cestě k sobě... a ke světu...

Putování - Na cestě k sobě...

Jít spolu část cesty... a mluvit i mlčet o životě.

Nabízím doprovázení na vaší cestě k sobě, abyste se mohli opět sami vypravit do světa.

Základní psychohygiena a prevence proti stresu a depresím.

 

Společné putování je jednou z nejstarších činností, když chce člověk uvažovat o sobě, o svém životě a o své životní cestě, nebo si jen tak odpočinout. Společné - jdeme sami se sebou a nebo s průvodcem, se kterým můžeme hovořit nebo mlčet, ale především společně být...

Společné putování s hovorem či v mlčení vychází i ze staré řecké peripatetické (řecky peripatón = v chůzi) školy, o které se soudí, že se v ní debatovalo o životě za chůze. Můžeme se odvolat i na Aristotela, který tvrdil: "Když chceš rozhýbat mysl a duši, tak rozhýbej nejprve tělo".

Myšlenka společného putování vychází i ze starých poutí, kdy poutník šel na nějaké poutní místo buď sám nebo s druhým(i) a cestou vždy uvažoval či povídal o sobě a svém životě - co bylo, co je a co chce. Cílem poutí jsou dodnes významná místa (hlavní: Jeruzalém, Compostela, Řím a já sám).

Putování je cestou k sobě, cesta růstu a rozvoje osobního, duchovního, je to bytí spolu a věnování se vážné věci, kterou jste vy a váš život - váš život beru vážně.

 

Putování přírodou je základní technikoou psychohygieny a prevencí proti depresivním náladám a stresu...

 

1. Pravidla

Cestu i témata si určuje klient. Kdykoli může říci dost, stačí, jdeme zpět... může říci jdeme cestou nebo necestou, stezkou značenou nebo divočinou. Řídí si témata, hovor i mlčení. Já se doptávám, reaguji nebo i mlčím. Rozhodně nechci radit. Pokud si klient přeje slyšet můj názor, tak ho sělím ve formě: "Já na tvém místě bych..." a to s vědomím, že klient má jiné zkušenosti a já také jiné. Nasloucháme sobě, světu a přírodě kolem, svěmu tělu i svým myšlenkám... Osobně si nic nezapisuji a nevedu žádné statistiky. Klient si může zapsat či vyfotit co sám uzná za vhodné.

Upozornění: putování není psychoterapií a nenahrazuje ji! Může být jen jejím doplňkem.

 

2. Možné trasy putování

Trasy jsou zde jen navržené, klient si může vybrat jiné podle sebe.

1/2 dne - 1 den: Divoká Šárka, Prokopské údolí, Kunratický les, Brdy, Křivoklátsko, ...

2 dny: Brdy, české středohoří, ...

4-10 dní: Itálie - stará poutní cesta Via Francigena z Británie do Říma. Úseky v Toskánsku a Laziu, kde je možné začít u "Labyrintu" v katedrále ve městě Lucca.

 

3. Co s sebou

  • Deník a pero na zápisky.
  • Dobré boty - nepromokavé a vyzkoušené.
  • Oblečení - dle počasí, určitě lehkou pláštěnku, čepici na zimu nebo proti slunci.
  • Láhev na vodu - v létě 2 litry.
  • Trochu jídla na akutní hlad (dle domluvy jdeme na oběd), možné je i postní putování.
  • Náplast na puchýře.
  • Pro více denní putování čelovku, spacák a karimatku (dle dohody na tom, kde a jak budeme spát).
  • Batůžek nebo dobrý batoh pro více denní putování.

 

4. Cena

Cena putování má 2 hlavní části: náklady na cestu a osobní honorář.

1. Bezprostředí náklady za cestu - doprava, strava, ubytování... to platí vždy klient i za mne.

2. Můj osobní honorář: ten má 2 složky:

a) Můj čas a schopnosti, jež věnuji klientovi. Sem patří i moje příprava a studium... Obvykle: tolik, kolik si klient vydělá za 1 den hrubého, tolik mi může věnovat - náš čas je stejně hodnotný. Svého průvodce si cení stejně jako sebe a své práce.

b) Vlastní posun klienta:  klient sám vyhodnotí, co mu putování přineslo. Pokud si myslí, že se jen pěkně prošel, nemusí platit nic dalšího. Pokud vidí posun ve svém náhledu na svůj život, tak může připlatit kolik sám chce dle míry vlastního posunu. Jakákoli odměna od nuly dál je fajn.

Vše je fakturováno.